Kúpa nehnuteľnosti je istotne jedna z najväčších investícií v živote každého z nás. Ak chcete, aby táto investícia nebola Vašou najhoršou nočnou morou budúcnosti, mali by ste si dať vypracovať preskúmanie jej súčasného stavu odborníkom príslušného zamerania ešte pred konečným rozhodnutím o kúpe.

Skryté vady ktoré pre laického pozorovateľa nevyzerajú hrozivo prípadne im vôbec nevenuje pozornosť ,môžu niesť aj najlepšie vyzerajúci dom či byt. Tieto vady na sebe nenechajú dlho čakať a v budúcnosti musíme vynaložiť nemalé finančné prostriedky na ich odstránenie. Ak si myslíme že po ich odstránení máme vyhrané objaví sa ďalšia a ďalšia.

Realitné kancelárie - Presvedčovacie schopnosti a školenia pracovníkov realitných kancelárii sú na veľmi vysokej úrovni a je im mnohokrát ťažké odolať. Predpokladám že sa nikto nestretol s realitnou kanceláriou ktorá by poukázala na vady nehnuteľnosti a prečo danú nehnuteľnosť nekúpiť ale na to prečo by ste ju kúpiť mali…

Mojim cieľom je preskúmanie stavu a zaistiť Vám presné informácie o danej nehnuteľnosti (byt, dom).Dostanete tak presné informácie o jej technickom stave, tak môžete predísť zvýšeným dodatočným nákladom ešte pred prípadnou renováciou / rekonštrukciou. Tieto informácie sa môžu takisto vzťahovať na proces vyjednávania ceny voči predávajúcemu priamo pri kúpe nehnuteľnosti. Cena takéhoto preskúmania tvorí sotva 0,1% ceny nehnuteľnosti a môže Vám ušetriť budúce náklady vo výške niekoľko tisíc eur.

Každému z nás vyhovuje iný typ nehnuteľnosti, byt či rodinný dom, novostavba bytu či domu, nehnuteľnosť pred či po rekonštrukcii, bývanie v meste či na dedine…

Kúpa bytu

Pri kúpe bytu by sme sa mali zamerať nielen na technický stav samotnej bytovej jednotky (nadlho,) ale aj na stav bytového domu ako celku. Máloktorý kupujúci si všíma dôležité veci ako – stav spoločného vstupu, spoločných dverí, výťahu, schodiska…Koľko sa platí do fondu opráv, je bytový dom zateplený? plánuje sa zatepľovanie..? Je byt orientovaný južne, severne? Dôležitým faktorom pri kúpe bytu – akých budem mať susedov. Nepredáva predávajúci byt kôli neprispôsobivému susedovi?

Novostavba bytového domu

Rozhodli ste sa kúpiť byt v novostavbe bytového domu. Pri kúpe sa sleduje ako prebehla novostavba, kvalita prevedených prác, je stavba skolaudovaná…Z vlastných skúseností pri výstavbe nových bytových domov viem, že investori tlačia ceny materiálov a stavebných prác nadol za účelom vyššieho zisku. Je to samozrejmosť, ale veľmi často na úkor kvality! V mnohých prípadoch majitelia bytov len z malej časti obsadenej bytovky vykurujú susediace neobývané byty a platia účty za vykurovanie ako v rodinných domoch.

Kúpa rodinného domu

Veľa z nás premýšľa nad voľbou kúpy rodinného domu, či už novostavby alebo staršieho rodinného domu. O tom, či kúpiť starší rodinný dom a investovať do rekonštrukcie, alebo kúpiť (príp. postaviť) nový sa popísalo už veľa. Myslím že žiadny odborník sa nemôže jednoznačne vyjadriť pre jednu alebo druhú variantu. Vždy sa k danej nehnuteľnosti treba postaviť individuálne s dôrazom na jej cenu, technický stav aj lokalitu v ktorej sa daná nehnuteľnosť nachádza. Stavbu treba brať ako súbor stavebných prvkov, ktorým treba venovať individuálnu pozornosť a nehodnotiť dom len ako celok. Ak kupujeme staršiu nehnuteľnosť ktorá je zateplená, zvnútra krásne vymaľovaná len s problémami vieme zistiť či nemajú nosné múry statické trhliny. Posledné roky sa priam pretrhlo vrece so špekulantmi pri predaji starších domov. Neraz som sa stretol pri obhliadke s rodinnými domami, ktoré boli doslova “vyčačkané” pre účel predaja.

Značná časť kupujúcich ojazdené motorové vozidlo si dá vypracovať “Odborný posudok o kontrole originality a stavu vozidla”, aby mal istotu o pôvode a stave vozidla. Cena tejto kontroly stojí približne 100 euro. Pri mnohonásobne väčšej a dlhodobej investícii ako je kúpa nehnuteľnosti takéto zistenie stavu odborníkom pre kupujúceho veľakrát nič nehovorí….

Tvorba www stránok! www.nainternete.sk